Інформаційний огляд нової літератури для організаторів дитячого читання

Бібліотека отримала нові видання від державної установи Український інститут книги. Серед них – добірка творів сучасних українських авторів різноманітної тематики та жанрів. Тут і детективи, і мікроромани, й історична проза. Кожен читач зможе обрати книгу на свій смак.

Волков О. Шпиталь : роман / О. Волков. – К. : Нора-Друк, 2018. – 400 с. – (Морок).

Таємниці старого монастиря, на території якого розміщується звичайна районна лікарня, не дають спокою колективові хірургічного відділення, адже в цих стінах в різні епохи побували і лицар-тамплієр, і особистий хірург Наполеона, і польський магнат… Чи стане медикам сил та наснаги розплутати ці таємниці і дістатися захованого скарбу?

Олексію Волкову вдалося майстерно поєднати в новому романі драматизм людських стосунків, заплутаний сюжет, щирий добрий гумор та злу іронію.

Гримич М. Падре Балтазар на прізвисько Тойво : роман / М. Гримич. – К. : Нора-Друк, 2017. – 256 с. – (Читацький клуб).

Бразилія. Кінець ХІХ ст. До української колонії «Нова Австрія» випадково потрапляє авантюрист Никитка, який, назвавшись Балтазаром, видає себе за святого отця. Разом із загадковим засновником колонії Габріелем він створює в південнобразильських лісах майже ідеальне суспільство.

Захопливий, подеколи іронічний, подеколи зворушливий, а іноді й жорстокий світ створила у своєму романі Марина Гримич, відштовхуючись від народної легенди про те, що улюбленець простого люду кронпринц Рудольф, єдиний син імператора Франца Йозефа І, насправді не покінчив життя самогубством, а заснував світле царство «Нова Австрія», в якому нема ні панів, ні лихварів, а є безмежні простори родючої землі.

Олексію Волкову вдалося майстерно поєднати в новому романі драматизм людських стосунків, заплутаний сюжет, щирий добрий гумор та злу іронію.

Дочинець М. Вічник. Сповідь на перевалі духу : роман удостоєний Національної премії ім. Т. Г. Шевченка / М. Дочинец. – Мукачево : Карпатська вежа, 2017. – 280 с.

Це – сповідь великої душі, документ мудрого серця. Це не просто опис виняткової долі незвичайної людини. Це – подарунок долі для того, хто запитує себе: «Хто я, звідки я, для чого я? І куди я йду?» Це письмо допоможе віднайти себе й укріпить у великому Переході з нічого у щось.

Дочинець М. Дорога в небо – до людей : історії чоловіків, які витримали / М. Дочинець. – Мукачево : Карпатська вежа, 2017. – 276 с. – (Яблуко слова. Т. 6).

Немає поганого життя – є невміння жити... Якщо людина піднімається вгору, бажаючи досягти вершини, — їй необхідно відмовитись від зайвого вантажу... Людина - це вічне каяття, це відродження... Треба дуже багато працювати; це колись помітять люди, а може, й Бог... Зрештою, все закінчується добре, та не всі мають терпіння дочекатися цього... Якщо сили скінчилися, залишаються ще воля, впертість і витримка… Про це та інше йдеться в цій книжці. Її герої витерпіли і витримали. І перемогли.

Дочинець М. Книга надиху : уроки світу, Неба і добра / М. Дочинець. – Мукачево : Карпатська вежа, 2018. – 248 с.

Нова книжка лауреата Шевченківської премії Мирослава Дочинця – про життя як безнастанний дар; про духовні вершини Афону і маленькі карпатські верховини; про те, що робить істоту вільною і безсмертною; про вічні істини і про вічний пошук щоденних крихт радості; про особисте і вселюдське; про земне і небесне, що дарує надих. А ще в цій книжці нуртує розкіш мови – чар текстів, переплетених із таїнством змісту. Невтомне і невтолене збирання зілля Слова.

Дочинець М. Хліб і шоколад : новели тонкого литва і холодної чеканки / М. Дочинець. – Мукачево : Карпатська вежа, 2018. – 262 с.

Мирослав Дочинець має свій стиль письма, за яким проглядається витончений художній смак, відчуття форми, композиційної самодостатньої творів. Особливе місце відведено жінці. Героїні «заново» створюють мужчин, у яких закохані, причому кохання двох не припиняється і в потойбіччі. Автор не грає в містику, він оновлює міф кохання.

Захарченко О. Третя кабінка – Лос-Анджелес : родинна сага : роман / О. Захарченко. – К. : Нора-Друк, 2018. – 240 с.

Почалося все з альбому малюнків. Героїня цієї книжки знала, що альбом, мальований загиблим у тюрмах НКВС бабусиним братом, безслідно зник. Коли він раптом потрапляє їй до рук, за дивних обставин, виникає багато питань. Хто зберігав його досі? Хто ці люди, що намальовані в альбомі? Кожна відповідь ставить нові запитання і відкриває нові таємниці.

Розкуркулення 20-х років, розстріли і арешти «ворогів народу» в 1934-39, українсько-польська різанина 1943, прихід «совітів» на Західну Україну, війна, табори військовополонених, втеча слідом за німцями на Захід, переслідування КГБ в 70-х роках, еміграція — це історія членів однієї української родини на тлі історії України ХХ століття.

Камиш М. Чормет : роман / М. Камиш. – К. : Нора-Друк, 2017. – 160 с.

«Чормет» – повість про людей, які живуть біля кордону Зони відчуження і збирають металобрухт. Про суворих і п’яних чоловіків з металевими зубами і монохромними тату на руках, які здають в брухт-прийомки авіабомби вермахту в мішках та поцуплені в сусідів металеві огорожі, аби обміняти їх на денатурат. Це історія про людей, які мріють здати на метал все навколо них, навіть ядро Землі.

Капранови, брати. Майдан. Таємні файли / Капранови, брати. – К. : Нора-Друк, 2017. – 320 с.

Настав час дізнатися правду про Майдан.

У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею.

Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків?

Герої цього журналістського розслідування не тільки ті, хто стояв на сцені, але й ті, хто ховався за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмінбудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла.

Капранови, брати. Справа Сивого : роман / Капранови, брати. – К. : Нора-Друк, 2018. – 288 с.

Любов. Історія. Злочин. Ось три кити, на яких тримається література.

І всі ці кити присутні у новому романі Братів Капранових «Справа Сивого».

У Дніпропетровську діє підпільна антиурядова організація. Молодому слідчому доручають зайнятися головним підозрюваним – старим заколотником з великим стажем протизаконної діяльності. Він береться до справи і…

Здавалося б, класичний детектив. Але уявіть собі, що молодий слідчий — працівник ГПУ, а головний заколотник — видатний історик та археолог Дмитро Яворницький. І зразу все стає догори дриґом. Хто з них насправді є злочинцем? Саме тому автори визначають жанр свого твору як «антидетектив» і не просто, а «історичний, романтичний антидетектив». Романтичний — бо головними силовими лініями сюжету є кохання та старовинні міфи. А історичний – бо за цікавою та заплутаною інтригою читач зможе побачити широку панораму історії степової України, Катеринослава-Дніпра, а також величну постать Дмитра Івановича Яворницького.

Ну і, звісно, книжка базується на реальних подіях, так що шалене кохання, батькове прокляття, нерівний шлюб, закляті скарби – усе це не вигадка, а стара правда, підтверджена документами.

Кокотюха А. Називай мене Мері... : роман / А. Кокотюха. – К. : Нора-Друк, 2018. – 352 с. – (Морок).

Прокинувшись вранці у власній квартирі біля мертвого тіла, колишній поліцейський Олег Кобзар опиняється поза законом. Земля горить під ногами, його оголошено в розшук, ще й полюють убивці, яких направляє невідома і жорстока рука. Тільки здаватися – не в правилах Кобзаря. Врятувати власне життя і знайти справжнього вбивцю йому допомагає слідча Віра Холод – єдина, хто вірить в непричетність Олега і готова навіть порушити правила, аби відновити справедливість.

Любка А. Саудаде / А. Любка. – Чернівці : Книги - ХХІ, 2017. – 192 с.

Обережно! Ця книга небезпечна: після прочитання хочеться одночасно вирушити в подорож Балканами, випити келих червоного вина і в зручній ложі театру слухати оперні арії. Понад шістдесят коротких історій – часом іскрометних, подекуди сумних, почасти автобіографічних, але завжди щирих – запрошують читача пережити з автором найщасливіші миті мандрів, симфонічних концертів і не завжди успішних залицянь.

Сняданко Н. Охайні прописи ерцгерцого Вільгельма : роман / Н. Сняданко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 544 с.

У центрі нового роману Наталки Сняданко особиста історія одного з найекстравагантніших членів імператорської родини Габсбурґів – Вільгельма, більше відомого в Україні за бойовим псевдонімом Василь Вишиваний. У романі його українську ідентичність розширено уявною – ймовірною – частиною біографії. У ній він не помирає у стінах Лук’янівської в’язниці, як відбулося насправді, а опиняється в радянському Львові, одружується, виховує сина й онуку, разом із дружиною, котра походила з давньої львівської родини, намагається пристосуватися до нової суворої дійсності. Водночас цей роман – історія кількох родин, країн, епох, воєн і міжвоєнь. Це – віддзеркалення австрійського в польському, польського – в австрійському, українського – в радянському і навпаки. Це – галицький мікрокосмос у кількох поколіннях і кількох епохах із притаманними лише цьому закутку Європи химерними поєднаннями мовних, кулінарних, звичаєвих реалій та людських доль, переповідання яких часто є набагато химернішим і фантастичнішим за будь-яку літературну фікцію.

Цаплієнко А. Стіна / А. Цаплієнко ; з рос. пер. С. Осока. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. – 576 с.

У фантастичному романі Андрія Цаплієнка перед читачем постають два постапокаліптичні суспільства, одне з яких упевнено торує прогресивний шлях розвитку, а інше – просто деградує. Автор переконаний, що ментальність і тяглість традицій дуже мало змінюються впродовж століть. Герої роману – українці та росіяни, носії яскравих національних рис – перебувають у постійному напруженому антагонізмі. Війна між ними йде відразу на кількох рівнях — від збройних сутичок до зіткнень душ та внутрішніх переконань. А Дикі Поля, які залишаються після великих і малих протистоянь, – це як незагойні рани, ракові пухлини: вони продовжують кровоточити, демонструючи людству, що війна породжує тільки війну.

Шевчук В. Картини на провінційному тлі : невидані мікроромани / В. Шевчук. – К. : ТОВ "Видавництво «Кліо», 2017. – 528 с. : 1 портр.

У своїй новій книжці Валерій Шевчук подає власні спроби різних періодів освоїти форму мікророману, популярного у західних літературах. Вони досі не виходили у книжковому виданні. Тематика творів у поєднанні із психологізмом викладу не залишить байдужим вдумливого читача.

Шевчук В. Свято неділі : невигадані повісті / В. Шевчук ; худож. оформлення Н. В. Михайличенко. – К. : ТОВ “Видавництво «Кліо»”, 2017. – 400 с. : 1 портр.

У книжці зібрано повісті, написані у різночасся, яким з різних причин не судилося раніше дійти до читача у книжковому виданні. Тематика – урбаністична, із притаманним Валерієві Шевчуку проникненням у людську душу.

3.05.2019


Інформаційний огляд нової літератури для старшокласиків та організаторів дитячого читання

Наприкінці 2017 року бібліотека отримала нові книги, видані за програмою «Українська книга». До переліку книг, представлених в огляді, увійшли як твори української літератури так і відомі зарубіжні бестселери.

Дашвар Л. Покров : роман / Л. Дашвар. – 2-ге вид. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 384 с.

Романи Люко Дашвар мають успіх у читача. Вона пише так гостро й пронизливо, психологічно й чутливо, що торкається струн душі кожного… Неможливо не співчувати її героям, як неможливо не звернути увагу на гострі,болючі,неоднозначні питання, які порушує письменниця.

Ніч проти 30 листопада 2013 року багато чого змінює і в житті країни, і в долі киянки Мар'яни Озерової. Після розміренего напівсонного існування дівчина опиняється у вирі подій і несподіваних зустрічей : виснажливі чергування на Майдані, зникнення коханої людини та пошуки нащадків у сьомому коліні славного козака Яреми Дороша, яких прокляла його дружина – зарозуміла шляхтянка Станіслава. Та чи не даремні пошуки? Адже перед цими щасливцями постає непростий вибір – незліченні скарби, що їх мають успадкувати від свого предка, чи кохання і воля...

Дочинець М. Синій зошит : аркуші днів світящих / М. Дочинець ; графіка С. Танадайчука. – Мукачево: Карпатська вежа, 2017. – 184 с. : ілюстр.

Ця книга – крихти спостережень, одкровень, зауваг і мудрих приписів, «кристали днів світящих» чоловіка великого вродженого обдарування і світотворчого вишколу, якого називали «незнищенним стариком», карпатським Сократом, Вічником і Світованом. За сто літ він світ перейшов уздовж і впоперек, торуючи дорогу до самого себе. Ці записи – те, що не ввійшло ні до Заповітів, ні до Сповіді на перевалі духу, ні до Штудій під небесним шатром.

Дяченко М. Королівська обіцянка : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-іл. Н. С. Галавур. – Х.: Фоліо, 2017. – 284 с. : іл. - (Світи Марини та Сергія Дяченків).

«Королівська обіцянка» — другий роман трилогії про пригоди школярки-семикласниці Ліни Лапіної (до трилогії також входять романи «Ключ від Королівства» і «Зло не має влади»).

Ліна несподівано для себе знову потрапляє у чарівне Королівство, доля якого напряму залежить і від неї. Чи не злякається дівчинка, хоч вона і маг дороги, карколомних небезпечних пригод, що на неї чекають у світі, звідки немає вороття?.. Її супутники – людожер Уйма, некромант Максиміліан, на кожному кроці – пастка, йдеться про життя на краю від загибелі... Але Ліна не відступає від даної нею обіцянки...

Кідрук М. Зазирни у мої сни : роман / М. Кідрук ; автор іл. до обкладинки М. Вепріков. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 528 с.

На що здатний батько заради порятунку сина, якого поглинає примара, що оселилася у снах? Мирону Белінському доведеться шукати відповідь на це запитання самому: його батько покинув родину дуже давно і без пояснень, його друзі не здогадуються про те, що відбувається з маленьким Тео. Мирон проковтне зраду найближчої людини, знехтує порадами лікарів, відмовиться від кар’єри і навіть дозволить ученим зазирнути в мозок свого сина. Та чи допоможе це здолати силу, яка заволоділа думками Тео? Силу, яка поза життям і смертю, поза добром і злом? І чи не занадто високою буде ціна?

Кокотюха А. Червоний : роман / А. Кокотюха ; передм. В. Кіпіані ; худож. Н. Переверзева. – 2-ге вид. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 320 с.: ілюстр.

Їм закидають масові вбивства вчителів. Бандерівцям місце в ГУЛАГу, де вони... можуть бути корисними. Замість скніти в таборах ватажок повстанців Данило Червоний наводить там лад! І нехай він планує втечу, йому, героєві чи бандиту, єдиному до снаги приборкати ув’язнених злодіїв. Як це було, розкажуть три свідки: міліціонер, чекіст і ворог народу. Не шукайте Червоного ані серед мертвих, ані серед живих, шукайте серед овіяних легендою!

Лем С. Едем. Соляріс. Повернення із зірок. Непереможний : пер. з пол. / С. Лем ; іл. Р. Крамара. – Тернопіль : Богдан, 2016. - 768 с. : іл., портр. - (П'ятикнижжя Лемове).

Друга книга серії «П’ятикнижжя Лемове» з ілюстраціями Ростислава Крамара. В першій частині п’ятикнижжя вийшли «Казки роботів» та «Кіберіада».

«Непереможний» – науково-фантастичний роман про те, як під час космічної експедиції земляни зіткнулися з представниками позаземної цивілізації, нащадками найпростіших роботів. У романі «Едем» також ідеться про зіткнення екіпажу космічного корабля землян з розумними істотами на планеті Едем, цивілізація якої істотно відрізняється від Земної.

«Повернення з зірок» – роман, у якому описуються відчуття людини, яка потрапила в інше суспільство. Це історія астронавта, який повернувся з космічної експедиції, яка тривала близько 10 років. Проте на Землі за цей час минуло 127 років. І суспільство має тепер геть нові цінності.

«Соляріс» оповідає про пошуки контакту з мислячим Океаном екзопланети Соляріс. Водночас у романі осмислено проблеми пізнання світу, антропоцентризму, людяності та відповідальності за все, що робить людина, як на Землі, так і за її межами.

Малярчук Т. Забуття : роман / Т. Малярчук. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2016. – 256 с.

Що таке час, як не кит, який поглинає все, зрівнюючи у бездонному череві геніїв і невдах, шляхетних добродіїв і політичних злочинців. Скільки людських життів непересічних українців стали тим заковтнутим планктоном. Їх неможливо дістати із забуття, хіба що хтось із живих відчує нагальну потребу згадувати. У цьому романі тим славетним забутим є В’ячеслав Липинський, український історик польського походження, філософ і невдалий політик, засновник українського монархізму. Його життя було суцільним рухом проти вітру, пожертвою заради ідеї. Але й ним поживився синій кит української пам’яті. Авторка вкладає розповідь про цього чоловіка в уста молодої жінки, героїні роману, нашої сучасниці, котра досліджує старі газети, щоб віднайти власну ідентичність і доторкнутися до минулого, яке вирізали з її історії, як з кіноплівки.

Роман став переможцем літературної премії «Книга року ВВС» у 2016 році.

Положій Є. П'ять секунд, п'ять днів : роман / Є. Положій. – К.: Нора-Друк, 2016. – 176 с. – (Читацький клуб).

П’ять секунд, п’ять днів, п’ять років, вічність – такий часовий алгоритм нового роману Євгена Положія. Головний герой, який все життя — у Вільних профспілках, на обох Майданах – бореться за справедливість, зрештою, коли починається війна, йде на фронт і там потрапляє в «Іловайський котел». Тяжко поранений, у складі групи з тринадцяти бійців, намагається вижити в безнадійній ситуації. Після піврічного лікування, восьми операцій, емоційно виснажений, він приймає рішення, що вже зробив свою справу і прийшов час відпочити. Але коли старий товариш – народний герой, той, хто разом з ним пліч-о-пліч боровся за правду, тепер силою і страхом створює в рідному місті свою бізнес-імперію, стає очевидним: якщо не борешся зі злом, опиняєшся на темному боці. Тож боротьба триває...


Ренд А. Атлант розправив плечі : [роман]. Ч. 1 : Несуперечність / А. Ренд ; пер. з англ. А Переверзєва, В. Стах. - Вид. 5-те. - К.: Наш формат, 2017. - 392 с. - (Художня література).

Ренд А. Атлант розправив плечі : [роман]. Ч. 2 : Або-або / А. Ренд ; пер. з англ. С. Андрухович. – Вид. 5-те. – К.: Наш формат, 2017. – 432 с. – (Художня література).

Ренд А. Атлант розправив плечі : [роман]. Ч. 3 : А є А / А. Ренд ; пер. з англ. С. Андрухович. – Вид. 5-те. – К.: Наш формат, 2017. – 568 с. – (Художня література).

«Атлант розправив плечі» Айн Ренд, який авторка писала впродовж 12 років, став її найгучнішим бестселером, одним із найвпливовіших художніх творів світової літератури. Згідно з даними опитування Бібліотеки Конгресу США, це друга після Біблії книга, яка змінила життя американських читачів.

«Атлант» не має чітких часових меж, ніби стоїть поза часом, як і події, що розгортаються на сторінках цієї книги: реалізм переплітається з містикою та науковою фантастикою, утопія з антиутопією, гротеск із романтизмом, філософія з політекономією. Бурхливі дискусії й обговорення фундаментальної трилогії, великої «політичної притчі» тривають від 1957 року, з дня першого видання. На ній виросли три покоління американців, мільйони «атлантів» розлетілися по всьому світу.

Шкляр В. Чорне Сонце : збірка / В. Шкляр ; худож. М. Пащук. – Вид. 2-ге. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 304 с.

Російсько-українська війна – очима бійця полку «Азов».

Хто і навіщо затягує криваву драму? Чому гинуть найкращі? Чому місцеві вважають своїх визволителів ворогами? Яким наш герой бачить майбутнє Вітчизни? Глибока, сповнена смутку, болю й надії оповідь хлопця, якого честь і сумління змусили взяти до рук зброю.

До видання ввійшли твори «Чорне Сонце», «Танець під чортову дудку», «Крук – птаха нетутешня», «Останній шанс Захара Скоробагатька», «Високі гори у Ялті», «Цілком таємні історії».

2.03.2018