Магія письменницького слова

Бібліотрансформер до 70-річчя від дня народження Галини Малик


 

 

Бібліографічна пам'ятка для дітей

молодшого шкільного віку

Для того, щоб писати для дітей,

треба просто бути щасливою людиною...

Г. Малик

Юний друже!

Світ фантастики повний усіляких несподіванок! Чи знаєш ти, хто мешкає в країні Недоладії? А в паралельному світі? Якщо тебе приваблює світ фантастичних пригод, пропонуємо знайомство з творчістю сучасної української письменниці Галини Малик.

Галина Миколаївна народилася 12 серпня 1951 року в місті Бердянськ Запорізької області. У 1964 році сім’я переїхала в селище Середнє на Ужгородщині. Дитинство і юність майбутньої письменниці були радісними і спокійними. Вона гарно вчилася в школі.

«Навчилась я читати у п’ять років. І читала скрізь. Навіть у найменш підходящих для читання місцях… У першому класі – під партою, поклавши книжку на коліна. Моя перша вчителька Раїса Іванівна жалілася мамі: “Читають діти буквар, а Галя читає під партою книжку. Я ж це чудово бачу. Зненацька кажу їй: – Малик, продовжуй! І вона в ту ж мить продовжує!” Ще б пак! Я той буквар до семи років уже знала напам’ять.» (Галина Малик).

По закінченню школи вступила до Ужгородського університету на філологічний факультет, працювала коректором у міській друкарні, згодом старшим методистом відділу наукової інформації з питань культури і мистецтва Закарпатської обласної наукової бібліотеки. У 1991 році стала головним редактором видавництва «Закарпаття». З 1998 року – редактор і видавець журналу для дітей «Віночок», який відродила через 50 років і -презентація якого відбулася в Ужгородській гімназії.

Писати почала ще з шкільного віку. Потім кинула, та коли сама стала мамою, почала створювати віршики для своєї доньки. Галина Миколаївна дуже добре пам’ятає, як вона сприймала світ у дитинстві, усі свої дитячі відчуття. Тому її вірші для дітей легкі, з простими, інколи зовсім неочікуваними сюжетами. Вперше її вірші опублікувала «Закарпатська правда» у жовтні 1967 року. Друкувалася в обласних та республіканських газетах «Молодь України», «Вісті України», журналах «Малятко», «Барвінок», «Перець», «Початкова школа», «Веселка», колективних збірниках «Дзвінке джерело», «Первоцвіт».

Згодом Г. Малик почала писати казкові повісті для дітей. З персонажами цих повістей весь час трапляються якісь пригоди, відбуваються небезпечні та радісні події: діти потрапляють у казкову країну, або мешканці казкових країн потрапляють у наше реальне життя.

Галина Миколаївна – авторка понад 60 поетичних та прозових книжок для дітей: «Неслухняний дощик» (1989), «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» (1990), «Подорож Алі до країни Сяк-таків» (1997), «Злочинці з паралельного світу» (2001), «Злочинці з паралельного світу-2» (2003), «Вуйко Йой і Лишиня» (2007), «Мандри і подвиги лицаря Горчика» (2009). Галина Малик є автором книг: «Пантлик і Фузя», «Пантлик і Фузя сперечаються», «Пригоди Іванка і Беркутка».

У 2000 році письменниця отримала премію обласного творчого конкурсу «Закарпатська книга від Кирила та Мефодія до наших днів» у номінації «Література для дітей» за твори «Сміятись заборонено», «Пригоди в зачарованому місті». Згодом Галина Малик стає лауреатом книжкової виставки- ярмарки «Ужгородський книжковий Миколай» у номінації «Найрезонансніший автор року» (2002р.), та лауреатом премії ім. Лесі Українки (2003р.). 

У 2004 році Галину Малик було відзначено спеціальним дипломом Міжнародної книжкової ярмарки у м. Києві «Книжковий сад» за книжку «Злочинці з паралельного світу-2» (2004). У 2020 році книга «Піратський маршрут» увійшла до каталогу книжкових рекомендацій в галузі міжнародної дитячої та юнацької літератури «Білі круки 2020». 2006, 2007, 2008 – лауреат Закарпатської обласної літературної премії імені Федора Потушняка.

Перша її збірка віршів для дітей «Страус річкою пливе» побачила світ у 1986 р.

Страус річкою пливе : вірші / Г. М. Малик ; худож. К. Деряжна. – К.: Веселка. 1984. –18 с.

У збірці зібрані веселі, дотепні, іронічні, бешкетні віршики про страуса, носорога, мавпочку, крокодила, та маленьких дітей, які потрапляють у різні смішні ситуації.

 

Незвичайні пригоди Алі : повість у трьох книгах / Г. М. Малик ; худож. Г. Олійко. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015. – 224 с. : іл. 

Казкові повісті про пригоди Алі в країні Недоладії допоможуть тобі зрозуміти, що все-все на світі залежить від кожного з нас. А найбільше від нас залежить наше майбутнє! І тому дуже важливо доводити усі справи до кінця і, подібно до дівчинки Алі, відважно боротися з брехливими обіцянками-цяцянками та іншими сяк-таками. Адже через невиконані обіцянки наше майбутнє може перетворитися

 на мильну бульбашку...

 

До речі, країна Недоладія не одна така дивна, біля неї розташована країна Сяк-таків, про яку йде мова у книзі 

Подорож Алі до країни Сяк-таків / Г. М. Малик. – Вінниця : Теза ; Соняшник, 2006. – 123 с. : іл. 

На відміну від Недоладії, мешканці цієї країни усі справи доводять до кінця. До цієї країни потрапляє третьокласник Сашко. Які несподіванки чекають на нього? Хто допоможе йому вибратись із цієї країни?

Сміятися заборонено / Г. М. Малик. – К.: Джерело М, 2005. – 112 с. : іл. 

Цирк приїхав! Цирк – це весело, це акробати, жонглери, дресировані тварини і клоуни. Цирк – це радість для дорослих та малечі... але не в Зачарованому місті, де править Злий Маг. Адже у володіннях Злого Мага заборонено сміятися, жартувати, грати в ігри і вірити в чудеса, бо зло знає велику таємницю ... Хочеш дізнатися, яку? Читай!

Вуйко Йой і Лишиня : фентезі для найменших / Г. Малик ; худож. Г. Олійко. – К. : Каламар, 2017. – 128 с. : іл.

Це перша книга трилогії про пригоди вуйка Йоя. Чи відомо тобі, хто такий вуйко Йой? Чому він так називається? Які пригоди з ним відбувалися? А ти бував у музеї просто неба? Читай та дізнавайся!

 

Вуйко Йой і Страшна Велика Кука : повість / Г. Малик ; худож. Т. Ніколаєнко. – 2-ге вид., без змін. – К. : Грані-Т, 2013. – 136 с. : іл.

У новій книзі з’являється Страшна Велика Кука. Хто така Кука? Вуйко Йой відчуває, що вона небезпечна і залишає по собі чудернацькі сліди. А ти бажаєш дізнатись? Читай!

 

Злочинці з паралельного світу / Г. М. Малик ; худож. С. Храпов. – Львів : Світ, 2001. – 70 с. : іл.

У книзі розповідається про безпритульного хлопчика Хроню, який наперекір долі сподівається знайти своїх батьків. Хто з друзів допоможе у його поневіряннях? Доля зводить Хроню з злочинцями паралельного світу. Що чекає тепер на нього? Продовження цієї фантастичної історії шукай у книзі «Злочинці з паралельного світу – 2» .

Злочинці з паралельного світу - 2 : фантаст. повість / Г. М. Малик ; худож. С. Храпов. - Львів : Світ, 2011. – 96 с. : іл.

У другій книзі ти разом з героями потрапиш у світ предків, що знаходиться у часовому розломі. Саме там Хроня відчуває себе наче вдома. Всі люди, які там знаходяться, рідні для нього. Хто допоміг Хроні потрапити у світ предків?  Чи знайшов він своїх батьків? Дізнавайся з книги.

Підготувала: провідний бібліограф Романова М. М.

30.07.2021


Інтерактивна гра "Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії" https://bit.ly/2THbrCy

 


ВІртуальна виставка


Книжкова закладка